İnceleme: Batman/Catwoman #1

Tom King'in yazıp Clay Mann'in resmettiği, uzun süredir beklenen Batman/Catwoman serisi sonunda başladı. DC Black Label etiketiyle çıkan Batman/Catwoman serisi, şimdiden cesur olacağa benzeyen, ilgi çekici ve taze bir öykü ortaya koyacağını gösteren ilk sayısıyla raflardaki yerini aldı.


Açıkçası bu serinin Tom King'e emanet edileceğini duyduğumda söylem olarak ortaya iyi bir iş çıkacağından emin olmuştum. Kendisinin planladığından erken sona eren Batman: Rebirth döneminde çok özgün bir iş çıkaran King, usta sanatçı Clay Mann'in başarılı çizimleriyle Batman'e geri döndü ve ben bu durumdan oldukça memnunum.


King'in yine kendinden beklediğimiz şekilde 'olaylı' başlattığı hikayede, Mann'in çizimlerinin de ne kadar iyi durduğundan bahsetmeden edemeyeceğim. Buna bağlı olarak teknik anlamda ince eleyip sık dokunan ilk sayı, gidişat açısından geleceğe yönelik önemli kapılar açarak başladı ve tempolu kurgusuyla gelecek sayılar için beni kesinlikle kazandı.Erotik ve Merak Uyandırıcı


Eserin Black Label etiketiyle çıkacağını öğrendikten sonra, erotizm dahil yetişkin okuyucuyu yakalayacak sanat öğelerine yer vereceğini tahmin etmek güç değildi. Bu noktada bu tahminleri haklı çıkaran sayı, seri boyunca Bruce ve Selina arasındaki ilişkinin her yönüne değineceğimize dair güçlü bir izlenim uyandırdı.


Batman ve Catwoman'ın yarım yüzyılı aşkın külliyatının farklı noktalarında yaşanan olayları hikayesinin etkili bir dayanağı olan kuran King, Phantasm olarak da tanıdığımız Andrea Beaumont karakterini bu tarihin cisimleşmiş bir motivasyonu olarak anlatısına dahil etti.


Phantasm karakterinin hikaye içerisinde, taze bir söylem zemininde kilit bir rol oynuyor oluşunu oldukça olumlu karşıladım. Beaumont, farklı bir medyumdan dahil olmasına rağmen Batman dünyasının önemli karakterlerinden bir tanesi ve King'in onu nasıl kullanacağını merakla bekliyorum.


Andrea'nın oğlunun kaybolması üzerine Batman ve Catwoman'ın işbirliği yapışını okuduğumuz sayıda King'in kompleks bir ilişkinin zeminini oluşturan Bruce ile Andrea'nın geçmişine yönelik atıflar ve Bruce ve Selina ilişkisinin iç yüzüne dair yeni detaylar, eserin bütününe dair oldukça heyecan verici.


Gizemli, stilize, erotik ve yoğun bir sayıyla başlayan Batman/Catwoman'ın sayının sonunda oldukça beklenmedik şekilde değindiği Joker ve Andrea'nın öykünün geneline nasıl etki edeceği sorusu bir yana, Bruce ile Selina'nın ikonik aşkının seri boyunca nasıl şekilleneceğini büyük bir heyecanla bekliyorum.