İlk Titans Fragmanı Geldi, Moraller Bozuk!

San Diego Comic-Con 2018 bugün itibariyle başladı. İlk günden elimize düşen fragman DC Universe platformunda yayınlanacak Titans dizisinden geldi. Keşke izlediğimiz şeyin Titans ruhuna sahip olduğunu size söyleyebilseydim.


Tükettiğimiz Titans ve Teen Titans içeriğinden beklememiz gereken bazı detaylar vardır ki bunlar Titans’ı 50 yılı aşkın süredir marka haline getiren değerleri içinde barındırır. Fragman ise bu değerlere doğrudan karşı çıkarak bir yere varma iddiası taşıyor.

DieolKqX4AANJ3Z.jpg

Titans’tan beklenen renkli ve aydınlık bir havadır. En zor zamanlarda bile pozitif bir şekilde mücadele eden, içlerinde yaşadıkları derin sıkıntıları başka birisine yansıtmayan, bir grup gencin aile olarak tüm bu sorunları aşması orijinal ekipten tutun Damian’ın Teen Titans’ına kadar Titans hissini – ‘Titans Together!’ – yaratan ana unsurların başında gelir 84 yılında yayınlanan ikonik Judas hikayesinde bile yeri geldiğinde espriler havada uçuşur. Ekipte önce Kid Flash, o ayrıldıktan sonra ise Beast Boy başta olmak üzere pek çok karakter doğrudan pozitif karakterler olarak öne çıkar. Superman’i her zaman akıl hocası olarak gören bir ekipten de beklenen bu umut dolu ve neşeli hava değil midir zaten? Ancak fragman bize bir avuç ergenin hayat dramasını uyumsuz bir şarkı eşliğinde veriyor. Özellikle Dick Grayson üzerinde yaratılan hava karakteri biraz olsun tanıyan herkes için oldukça rahatsız edici.


Seçilen ekip, 60 yıllık süre içerisinde 50’ye yaklaşan üyeye sahip olan dev bir oluşum. Ne olursa olsun her zaman orijinal beşli olan Robin, Kid Flash, Wonder Girl, Speedy ve Aqualad’in gölgesini ve değerlerini üzerinde taşır. Robin ve Raven üzerinden kurulacak olan bu ekip, orijinal 5’li doğrudan Robin dışında yok sayılacağından dolayı bu ekibin değerleri de sekteye uğrayacak. Hatta uğradığını çoktan görmedik mi?

DifI-LQUwAA1nx8.jpg

Dick Grayson, 78 yıldır aramızda bulunan ilk göz ağrımız Robin’imiz. 30 yılı aşkın süredir ise Nightwing olarak tanıdığımız Richard Grayson’ı tek kelimeyle tanımlayacak olursak bu kesinlikle neşe olurdu. Evet, Dick’in Nightwing’e dönüşüm süreci onun acısından oldukça zor bir süreçti ancak Dick bu süreç içerisinde her zaman ustası Batman’e olan sevgisinden ödün vermedi. O, ikonik tokat sahnesinden sonra bile… Dick Grayson nasıl insan öldürecek bir motivasyona sahip olur anlamak mümkün değil.


Starfire, DC Evreni’nin iyi yürekli karakterlerinden birisi olarak kabul görür. Ancak Anna Diop’un hayat vereceği Starfire’ın güçlerini keşfederken bir insanı yakması aşırı klişe ve karakterin kişiliğini sıradan bir hale getiren bir durum.

DifI-LQVQAEM5UF.jpg

Tüm bunları geride bırakıp, izlediğimizin bir Titans fragmanı olduğunu göz ardı edersek karşımıza bu sefer özensiz bir fragman gerçeği çıkıyor. Fragman kesik bir şekilde ilerliyor ve kullanılan müzik ekranda oynatılan ile herhangi bir uyuma sahip değil.


Karşımızda Titans olma iddiasını yerine getirmekten oldukça uzak bir fragman var. Fragmanın diziye dair oluşturduğu beklentilere gelirsek, diziye harcayacağımız vakitle 200 sayıyı aşan Marv Wolfman’in Teen Titans, New Teen Titans ve New Titans serilerini okumak veya Young Justice’in üçüncü sezonu gelmeden tekrar izlemek bana çok daha makul geliyor. Dizinin beni yanıltması dileğiyle.