Hellboy Seti, En Az Film Kadar Sorunlu

Geçtiğimiz gün basın ambargosu kalkan Hellboy, incelemelerde adeta yerin dibine gömüldü. Filmin Rotten Tomatoes ortalaması %11, Metascore notu ise 35. İncelemeler sonrası yayına giren The Wrap‘ın özel haberi ise bütün bunların nedenini açıklıyor.


The Wrap’a konuşan ismi gizli iki kaynak, bu süreçte yaşananları anlattı.


İlk büyük problemin yapımcıların, görüntü yönetmeni Sam McCurdy’i filmin başına getirerek yönetmen Neil Marshall’ı projeden atmak istemeleri üzerine çıkıyor. Filmin 16 yapımcısı bulunuyor ve bu isimler ilk 2 Hellboy filminde de yer aldılar.

David Harbour – Hellboy (2019)

Devamında Neil Marshall ile ters düşen Sam McCurdy, projeden kovuluyor ve yapımcılar Lawrence Gordon ile Lloyd Levin bu duruma sinirlenerek yönetmen Neil Marshall’a yetkinin kendilerinde olduğunu belirten bir mesaj göndermeye karar veriyorlar.

The Wrap‘a mail ile ulaşan Lloyd Levin‘in avukatı durumun böyle olmadığını, Sam McCurdy‘in kovuluşunun bir grup kararı olduğunu ve Levin’in Neil Marshall‘a herhangi bir mesaj göndermediğini belirtti. Aynı mail içerisinde Levin tarafı, yönetmen Neil Marshall’ı bu hikayeyi uydurmakla ve Hellboy markasına zarar vermekle suçluyor.


Haberin devamında sette yaşanan anlaşmazlıklara yer veriliyor, ismi gizli kaynaklar olanları anlatıyor.


David Harbour sürekli olarak seti terk etmiş ve yönetmen Neil Marshall’ın sahne çekme taleplerini görmezden gelmiş. Ardından prodüksiyon aşamasında senaryo başroller David Harbour ile Ian McShane’in katılımıyla yeniden yazılmış. Levin tarafı ise sadece birkaç sahnenin yeniden yazıldığını belirtiyor.

David Harbour ve Ian McShane – Hellboy (2019)

Çok tuhaf bir şekilde, uzun süre devam eden bir diğer anlaşmazlık ise bir ağaç üzerinden çıkmış. Marshall gerçekçi ve asimetrik bir ağaç isterken yapımcı Lloyd Levin, simetrik bir ağaçta ısrar ederek yönetmeni reddetmiş. Daha sonra ise yeniden asimetrik bir ağaca dönülmüş. Levin tarafı bu iddiaları da yalanlıyor.

Binbir türlü sorunun ardından Neil Marshall filmi tamamlasa da yapımcılar devreye girerek filmin son kurgusunda yönetmene söz hakkı tanımamış ve ortaya çıkan iş bugün ‘yapılmış en kötü çizgi roman filmlerinden bir tanesi’ olarak anılıyor.


Lionsgate şirketi, Sam McCurdy, David Harbour ve Ian McShane, bu konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı. Film yarın vizyona giriyor.