Fantastik Gazete #16: Haftanın Öne Çıkan Gelişmeleri

Gail Simone sordu, DC Comics ve Marvel Bir Araya Geldi


Çizgi roman yazarı Gail Simone, başta Wendy’s olmak üzere aklına gelen bütün yemek şirketlerine ‘DC Comics mi Marvel mı?’ sorusunu sordu ve şahane bir etkileşim başladı.Dear @Wendys, do you prefer the Marvel or DC universe? — GAIL SIMONE (@GailSimone) February 6, 2019

Bu sorunun ardından Wendy’s hesabı, çizgi roman okumanın harika bir şey olduğunu hatırlatarak Marvel cevabını verdi.

Marvel — Wendy's (@Wendys) February 7, 2019

Devamında Valiant Comics’ten tutun, Marvel, DC Comics, Image Comics ve daha birçok çizgi roman ve yemek şirketi, okuyucuları ve kendi aralarında örnek olması gereken bir etkileşime girdi.


Neye hayranlık beslerseniz besleyin, fanatizmden uzak durun. Kaliteli bir ortamı birlikte yaratalım. Biz, bizlere sayısız karakter ve kaliteli eser hediye bütün çizgi roman kültürlerini çok seviyoruz!

hey, @Wendys 👋 pic.twitter.com/WYdM8pvqNw — Marvel Entertainment (@Marvel) February 7, 2019

Wendy’s iki şirketi bir arada yakalamışken, Amalgam Comics’i sormayı da unutmadı. Yeniden iki evrenin bir araya geldiğini görmek istemez miyiz?


Now that we’re all here, new Amalgam comics when? — Wendy's (@Wendys) February 7, 2019

EC Comics Geri Dönüyor


1940-50’lerin efsanevi korku ve bilim-kurgu temalı çizgi roman yayıncısı EC Comics, geri dönüyor. EC Comics, Hivemind ile bir televizyon ve film anlaşması imzaladı. Bu anlaşmanın ilk ürünü olarak Weird Fantasy adlı çizgi roman serisinin dizisi ekranlarda olacak. Yayın tarihi henüz açıklanmadı.


Ek olarak Hivemind, EC Comics’in sevilen ismi William M. Gaines hakkında bir film geliştirecek. Gaines, çizgi romanların suça yol açtığı suçlamaları sırasında, çizgi romanların sansürlenmesi ve düzenlemesine karşı dik duruşuyla tanınan bir isim.Warner Bros, The Trench Filmi İçin Çalışmalara Başladı


Warner Bros, Aquaman dünyasına ait ‘The Trench’ ulusuna özel bir film geliştirmeye başladığını duyurdu. Filmin bütçesi Aquaman’e oranla çok daha mütevazi olacak.

Korku türünde olacak filmi Noah Gardner ve Aidan Fitzgerald ikilisi kaleme alacak. Yönetmen James Wan ile Peter Safran ise filmin yapımcıları olacak. James Wan, vizyon tarihi belirsiz olan film ile ilgili kısa bir açıklamada bulundu.

”Aquaman üzerinde çalışırken Trench’e ve detaylarına hayran kaldım. İçten içe onları daha fazla görmeyi umuyordum.”

Black Widow Çekimleri Ertelendi


Bu ayın sonunda Hırvatistan ve Miami’de başlaması beklenen Black Widow filminin çekimleri Haziran ayına ertelendi. Filmin ilk çekimleri Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilecek.

Scarlett Johansson’ın başrolde, Cate Shortland’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu film, Natasha Romanoff’un kökenine odaklanacak. Eylül’de çekimleri sona erecek filmin vizyon tarihinde de bir değişiklik yapılması bekleniyor.

Tekelleşmenin Çirkin Yüzü: 4 Bin İnsan İşsiz Kalabilir


Hollywood Reporter’ın haberine göre, Walt Disney ile Century Fox arasında imzalanan 71.3 milyar dolar değerindeki anlaşma, sektörde yol açtığı tekelleşmenin yanı sıra, 4 bini aşkın insanı da işinden edebilir.


İki şirket arasındaki anlaşma sona erdiğinde Fox Broadcasting, Fox News ve çeşitli televizyon kurumları New Fox çatısı altında birleşecek. Birleşme sonucunda ise 22 bin çalışanı olan Fox’un sadece 7 bin çalışanı New Fox’un bir parçası yapması bekleniyordu fakat Walt Disney, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir maliyet tasarrufu sözü verdiği için 4 bini aşkın kişinin işten çıkarılması bekleniyor. En çok çalışanın bulunduğu departman ise 3,200 ile FOX Film.

Analist Rich Greenfield, bu durumu adeta bir katliam olacak’ cümlesi ile tanımlıyor.


Belki bizler bu anlaşma sonrasında daha kaliteli X-Men yapımları izleyeceğiz, Walt Disney çok daha fazla para kazanacak ve prim sistemi sayesinde birçok insan bundan payını alacak ama öte yandan, 4 bini aşkın insan işinden olacak, Walt Disney büyük bir rakibini eleyecek ve halihazırda tartışma konusu olan kalite yerini farklı endişelere bırakacak.

Court of Owls, Gotham’a Dönüyor


Greg Cox’un kaleme alacağı eser, 2012’de yayınlanan ve yan sayıları ile birlikte 15 sayıdan oluşan Night of the Owls hikayesinden aylar sonrasında geçecek ve ana evren içerisine dahil olan ilk nesir çizgi roman olacak. Batman: Court of Owls, Şubat ayının sonunda yayınlanacak.

Alfred Dizisi Biraz Karanlık Olacak


Önümüzdeki Haziran ayında Epix’te yayınlanacak ve başrolünde Jack Banno’nun yer aldığı dizi, aktörün söylediğine göre ’13 derece daha koyu’ olacak. 10 bölümden oluşacak ilk sezon, herhangi bir Batman kötüsü içermeyecek. Aktör, TCA etkinliğinde konuştu;

”1960’ların Gotham’ı tamamen farklı bir dünya. Bu, 1960’ların Londra’sının DC Comics versiyonu. Şiirsel bir gerçekçilik olacak, tıpkı Gotham’daki insanların New York’un en karanlık kısımlarını aramasını istediğim gibi. Bu dünya için arketipsel ve İngiliz edebiyatının klasik kötüleri çok uygun. Jack the Ripper, 1880’lere ait ama onun torunları var.”

Legion’a Professor X ve Gabrielle


Haziran ayında 3. sezonuyla final yapacak olan FOX yapımı X-Men dizisi Legion’ın kadrosuna Harry Lloy, Charles Xavier; Stephanie Corneliussen ise Gabrielle rolüyle dahil oldu.

Nostalji Kokan Justice League


30 Mart 2019’da yayınlanacak DC Universe yapımı Justice League vs. Fatal Five animasyon filminden ilk fragman yayınlandı. Üstümüze Justice League Unlimited atın!


Netflix’ten Bir Çizgi Roman Uyarlaması Daha Geliyor


Netflix, Santiao Garcia ve Pepo Perez’in El Vecino (Komşu) adlı komedi çizgi roman serisinin yayın haklarını satın aldı. Herhangi bir yayın tarihi verilmeyen dizinin kadrosunda Quim Gutiérrez, Clara Lago, Catalina Sopelana ve Adrián Pino yer alıyor.


Taika Watiti Bir GotG Filmi Yönetmeyecek


Thor: Ragnarok yönetmeni Taika Waititi, Guardians of the Galaxy için gelen bir soruya ”Hayır, o filmi yapmayacağım. Hala Marvel ile takılıyorum, yeni projeler hakkında konuşuyoruz ama henüz ne olacağına karar vermedik. Başka bir film istiyorum. O film benim için hala James’e ait. Bu, birinin evine girip ‘hey, ben senin yeni babanım’ demek gibi bir şey.” cevabını verdi.


Geçtiğimiz hafta Chris Pratt, devam filminin geleceğine dair söz vermişti. James Gunn’ın kaleme aldığı senaryonun kullanılması bekleniyor, film tarihi belirsiz.

Hulu’ya Çizgi Roman Uyarlaması


Hulu TV, Terry Moore’un kaleme aldığı Motor Girl adlı çizgi roman serisini dizi olarak uyarlayacak. Dizi için herhangi bir detay verilmedi.

https://twitter.com/TerryMooreArt/status/1093547278336475136


Cloak & Dagger Dönüyor


2. sezon onayını Temmuz 2018’de alan Cloak & Dagger, devam sezonuyla 4 Nisan 2019’da dönüyor. Dizi dönüşünü 2 saatlik özel bölüm ile kutlayacak.

Talent Uyarlaması Geliyor


Christopher Golden ile Tom Sniegoski’nin BOOM! etiketli drama çizgi roman serisi, Fox’ta dizi olarak karşımıza çıkacak. Daha önce, film olarak geliştirilen ama iptal edilen uyarlama için herhangi bir yayın tarihi verilmedi. Projenin başında Graham Yost bulunuyor.


Talent, uçak kazasında hayatta kalan tek kişi olan ve kazada ölenlerin yeteneklerini aldığını keşfeden genç bir kadının hikayesini anlatıyor.

Hellboy’un 25. Yılı


Dark Horse Comics, Temmuz ayında Hellboy’un 25. yılına özel 150 sayfalık bir cilt yayınlayacak. Bu cilt içerisinde Mike Mignola, Richard Corben, Duncan Fegredo ve daha birçok isimin çizdiği kapaklar yer alacak.


Dark Horse’un 23 Mart Hellboy Günü’ne özel Hellboy: Seed of Destruction, Right Hand of Doom ve diğer kült olarak kabul edilen Hellboy eserlerini yeniden basacağını biliyoruz. Özel sürümler 2019 yılı boyunca yayınlanmaya devam edecek.


Ek olarak Lionsgate, 2 Nisan’da sevilen animasyon Hellboy Animated: Sword of Storms and Blood & Iron‘ı 4K Blu-ray, DVD ve dijital olarak yeniden dağıtacak.

Gambit, Walt Disney Adı Altında Yayınlanabir


X-Men filmlerinin yapımcısı Lauren Shuler Donner, Deadline’a konuştu. Yapımcı, yılan hikayesine dönen Gambit’in geleceğinin 21st Century Fox ile Walt Disney arasında devam eden satın alım sürecine bağlı olduğunu ve anlaşma tamamlanırsa filmin Walt Disney’e geçebileceğini söyledi.


”İlk X-Men filminde Kevin Feige ile çalıştım. İki dünyayı bir araya getirme konusunda harika bir hikaye anlayışı var, bu evreni nereye götüreceği konusunda ona güveniyorum. Kevin’in ne düşündüğünü bilmiyorum, karakter zenginliği ve bunları bir araya getirmeye çalıştığını tahmin ediyorum.”