DC Comics, Vertigo Markasını Yıl Sonunda Tarihe Gömecek

DC Comics, Ocak 2020’de başta 20 yılı aşkın süredir ayakta duran Vertigo olmak üzere DC Ink ve DC Zoom markalarını kapatacağını duyurdu.


Tarihin tozlu sayfalarına karışacak markaların yerine yaş sistemi getirilecek. Eserler 8-12 yaş, genel okuyucu kitlesi ve 17+ olarak kategorize edilecek. Böylece 3 alt markanın içerik prensibi tek bir çatı altında buluşacak.

”DC Comics markasına daha fazla netlik getirmenin ve her yaş grubundaki okuyucularımıza hikaye anlatıcılığına olan bağlılığımızı göstermek ve pekiştirmek için doğru zamanın geldiğini düşündük. Bu yeni sistem, şu anda eserlerimizde kullandığımız yaş derecelerinin yerini alacak.” – Dan DiDio

DC Vertigo

”Burada yaptığımız şey, halihazırda iyi yaptığımız şeyi güçlendirecek felsefeyi bir araya getirmek ve aşamaları uygulamaya koymak. Bu genç, yetişkin ve orta sınıf okuyucularımız için verdiğimiz bir karar ve aynı zamanda, uzun zamandır yaratıcı bazlı eserlere karşı olan başarımızın bir kanıtı. Yaratıcı bazlı projeleri yayınlamaya devam edeceğiz ve hayranlarımızın ilgi alanlarına göre en iyi kitapları bulmalarına yardımcı olacak en uygun etiketleri değerlendirecek ve sunacağız. Bu yeni etiketler, sadece daha fazla tutarlılık getirmekle ve karakterlerimize odaklanmakla kalmayacak, aynı zamanda eserlerimiz üzerinde çalışan isimler için de zengin fırsatlar sunacak.” – Jim Lee

2019’un son çeyreğinden itibaren DC Comics, alt markalarını kapatmaya başlayacak. Geçtiğimiz sene geri dönen Sandman Evreni ve diğer seriler iptal edilmeyecek. Young Animal ile Wild Storm gibi çok daha küçük çaplı başlıklar ise yoluna devam edecek.


Kaynak: Hollywood Reporter