DC Comics’in Büyük Olayı ‘Doomsday Clock’ Nedir?

Eylül’ün gelişi öğrenci olanlarımıza lise veya üniversiteyi hatırlatsa da Kasım’a sadece 2 ayın kaldığı gerçeğini görmemezlik edemeyiz. Peki tam olarak bu geri sayım ne için?

Öncelikle Doomsday Clock bir Geoff Johns hikayesi, çizerleri Gary Frank ve Brad Anderson. Geoff Johns, hikaye için özellikle Gary Frank’i istemiş çünkü onun dışında kimsenin hikayeyi daha iyi çizemeyeceğini düşünmüş. Johns’un kendi sözlerine göre bu hikayeyi Rebirth başladığında planlamış ve üstüne düşünülen 6 ayın sonunda bunu yapmaya karar vermiş. Action Comics’de yer almasını istemediğinden dolayı da doğru zamanı beklediğini söylüyor Johns.

001.jpg
002.jpg


Hikayenin bu kadar büyük etki yaratmasının sebebi DC’nin efsanesi Watchmen’in evrene bu hikayede katılacak olması. Aslında yaklaşık 1 yıl önce başlayan Rebirth serilerinde Watchmen bağlantısı sürekli bize göz kırpıyordu. Sonra Batman ve Flash’ın 22. sayılarında ortak bir hikaye ‘The Button’ gerçekleşti.

Geoff Johns bu hikayenin çok daha farklı olacağını, kısa seriler veya tek sayılık hikayeler gibi şeyler barındırmayacağını açıklamıştı: “Şu ana kadar yazdığım en epik, en kişisel ve fazlasıyla insanın aklını karıştıracak bir hikaye olacak.”


Geoff Johns, Doomsday Clock’da Dr. Manhattan’ın neden böyle davrandığını anlayacağımızı söylüyor. Evrenleri nasıl manipüle ettiğini öğreneceğimiz Dr. Manhattan’ın karşısında da tabii ki Superman duracak. Bu karşılaşmanın fiziksel olmayacağını, bunun daha çok ideoloji ve fikirler üzerinden gerçekleşeceğini belirtiyor Johns. Aynı zamanda Johns, Superman konusunda özellikle vurgu yapıyor; buradaki Superman, Action Comics serisindeki Superman değil.


Geçmişte olmuş ve gelecekte olan her şeyi etkilemenin yanında Geoff Johns “Doomsday Clock, DC’nin ruhuna dokunacak” diyor.

Gördüğümüz gibi Doomsday Clock evrene büyük bir etki ile dokunmanın yanı sıra Rebirth’ün de temellerini, sırlarını gösterecek bize. Açıklamalardan anladığımız kadarıyla New 52 ve Rebirth gibi bir yarı sıfırlama olmayacak. Flashpoint ve Crisis on Infinite Earths gibi temel değişiklikler görebiliriz. Bazı karakterler ölebilir veya daha güçlü çıkabilir bu hikayeden.

DI9mKo7XgAArBYd.jpg

Son olarak, Geoff Johns bugün yaptığı açıklamasında New York Comic-Con’da yer alacağını ve hikaye hakkında birçok detay vereceğini söyledi. 12 sayıdan oluşacak Doomsday Clock’ın ilk sayısı 22 Kasım’da yayınlanacak.