DC Comics, 2018 Yılı İçerisinde 10 Rebirth Serisini İptal Etti!

Son 1 ay içerisinde Detective Comics 1&2, Batman: Hush, Batgirl of Burnside, Absolute Swamp Thing, New Teen Titans Cilt 4, Absolute Dark Knight ve Absolute Daytripper özel sürümlerinin siparişlerini iptal eden DC Comics, yıl içerisinde birçok çizgi romanın fişini çekti.


Reklam ve Sanat Yönetimi pozisyonlarında bulunan %3’lük kesimi işten çıkaran şirket, görünüşe göre satış rakamları ve mevcut kaliteden memnun değil.


Sona eren serilerde yer alan karakterlerin bazıları yeni bir kadro ile taze bir başlangıç yaparken, bazıları okuyucusuna geçici olarak veda etti. 2016/17’de Rebirth oluşumu altında başlayan ve geçtiğimiz sene iptal edilen serileri derledik.

İptal edilmesine rağmen yeni serilere kavuşan veya belli bir düzen içerisinde hikaye anlatımını tamamlayan Hal Jordan & Green Lantern Corps, Superman, Justice League, Suicide Squad, Super Sons ve dijital olarak yayınlanan Bombshells United serileri de iptal edilen diğer başlıklar.

2019’da okuyucularına veda edecek seriler arasında Curse of BrimstoneDamage ve Sideways bulunuyor. Ek olarak, geçtiğimiz aylarda iptal edilen Green Arrow ve Titans serilerinin son sayıları Mart ve Nisan aylarında yayınlanacak.

DC Comics’in 2018’de iptal ettikten sonra henüz yeni bir seri vermediği ve 30 sayının altında kalan Rebirth başlıklı serileri ise şöyle;

Superwoman (18 Sayı)

10 Ağustos 2016’da başlayan Superwoman, Lois Lane’in süper güçleri ve kişisel hayatı arasındaki koşuşturmasını merkeze alırken Lana Lang, Skyhook ve Maxima gibi son yıllarda çizgi roman sayfalarında pek görünmeyen karakterleri de hikaye içerisine dahil ediyor.

Serinin ilk dokuz sayısını Phil Jimenez kaleme alırken, Art Thibert ile Stephen Segovia ikilisi çizimleriyle anlatıma hayat verdi. Devamında K. Perkins, seriyi Jimenez’den devraldı ve bu üçlü, 10 Ocak 2018’de yayınlanan #18. ve final sayısına kadar seriyi idare etti.

Batwoman (18 Sayı)

2011’de New 52 ile birlikte çizgi roman sayfalarına epik bir dönüş yapan Kate Kane, 42 sayılık uzun soluklu bir serüven ile ses getirdi ve Batwoman 18 Mart 2015’te final yaptı.

Bu süre zarfında Detective Comics ve Birds of Prey sayılarında yüzünü unutturmayan Kate Kane, 15 Mart 2017’de Rebirth başlığı altında kendi serisine kavuştu.

Karakteri yakından tanıyan James T Tynion IV ve Marguerite Bennett ikilisi ilk altı sayıda ‘Many Arms of Death’ hikayesi ile iyi bir başlangıç yaptı. Devamında James Tynion ayrıldı ve Marguerite Bennett, sürekli değişen çizer kadrosuyla birlikte seriyi devam ettirse de Batwoman’ın ömrü New 52 kadar uzun olmadı. Seri, 15 Ağustos 2018’de yayınlanan #18. sayısı ile birlikte final yaptı.

Cyborg (23 Sayı)

New 52 dönemiyle birlikte yeni bir köken hikayesine ve takıma kavuşan Victor Stone, Justice League’in önemli bir parçası haline geldi. 22 Temmuz 2015’te ise DC Comics, Cyborg’a yazar David F. Walker ve çizer Joe Prado ile 12 sayılık bir mini seri verdi.

Shazam, Wonder Woman ve daha birçok karakterin konuk olduğu bu sevilen mini serinin sona erişi, DC Rebirth döneminin başlangıcına denk geldi ve 21 Eylül 2016’da Cyborg, yazar John Semper Jr. ve çizer Will Conrad ile birlikte yeni maceralara atıldı.

Daha sonra DC Comics, 20. sayıda seriyi sona erdirme kararını verdikten sonra karakterin yaratıcısı Marv Wolfman’ı serinin başına geçirdi. Gerek Wolfman’ın yoğun takvimi, gerekse tatmin etmeyen satış rakamları nedeniyle DC Comics, 25. sayısı hazır olan seriyi 6 Haziran 2018’de yayınlanan 23. sayı ile birlikte rafa kaldırdı.

Batgirl & Birds of Prey (22 Sayı)

Liste içerisinde bir önceki dönemi dolu dolu geçiren sayılı başlıklardan bir tanesi Birds of Prey. Keza Black Canary, Batgirl ve Huntress’ı çeşitli başlıklarda bolca görme fırsatı yakalıyoruz ama bu üçlüyü ve seriye konuk olan evrenin diğer ikonik kadın karakterlerini bir arada görmek temayı ve anlatımı çok başka boyutlara taşıyor.


2011-2014 yılları arasında süren 34 sayılık maceranın ardından Birds of Prey, 17 Ağustos 2016’da yazar Shawna ve Julie Benson kardeşler ile birlikte Batgirl & Birds of Prey başlığı altında okuyucusuyla buluştu.


Diğer başlıklara oranla istikrarlı bir editör kadrosuna sahip olan Birds of Prey, diğer Rebirth başlıkları gibi ömrü New 52 kadar uzun olmayan bir başka seri daha oldu ve 9 Mayıs 2018’de yayınlanan #22. sayısı ile veda etti.


Spesifik başlıklar dışında Rebirth serilerinin satış rakamlarının DC Comics’in yüzünü çok güldürmediğini eklemek gerek.

Blue Beetle (18 Sayı)

İkonik karakter Ted Kord’dan mirası devralan Jaime Reyes, çizgi roman sayfalarından çok animasyon yapımları ile kendisini tanıttı.


Blue Beetle: Rebirth, liste içerisinde New 52 döneminden daha uzun süre devam eden tek seri olsa da yazar Keith Giffen & Chris Sebela ikilisi ve çizer Scott Kolins ile birlikte macera sadece 18 sayı sürdü. 28 Eylül 2016’da başlayan seri, 28 Şubat 2018’de iptal edildi.

Hellblazer (24 Sayı)

90’larda Neil Gaiman’ın Sandman Evreni ile popüler olan John Constantine, DC Comics’in modern döneme adapte etmekte zorlandığı bir karakter oldu.

24 Ağustos 2016’da yazar Simon Oliver ve çizer Moritat ile başlayan seri, 3 sayı süren ‘Spirit Hunter’ hikayesi dışında vasat seviyesini bile göremedi ve haliyle okuyucu tepkisini eseri satın almayarak ortaya koydu. Hellblazer, daha sonra Tim Seeley ile Davide Fabbri’nin eline geçse de bir türlü ritim tutturamadı ve 25 Temmuz 2018’de yayınlanan #24. sayı ile birlikte final yaptı.

New Super-Man & Justice League of China (24 Sayı)

DC Comics’in özellikle Asyalı okuyucularına hediye ettiği New Super-Man, okuyucusuna yazar Gene Luen Yang önderliğinde 24 sayılık çok sevilen bir macera yaşattı. Ne yazık ki seri, satış rakamlarında DC Comics’in yüzünü güldürmeyen başka bir başlık daha oldu ve 14 Haziran 2018’de sona erdi.

Trinity (22 Sayı)

Trinity Rebirth, satış rakamlarının aksine seriyi tek başına sırtlayan Francis Manapul’un 12 sayının ardından ayrılışından sonra, sürekli editör kadrosunda değişiklikler yaşadı ve bu durumdan hikaye anlatımı negatif etkilendi. Bunu gören DC Comics, 25 Nisan 2018’de seriyi iptal ettiği diğer çizgi romanların arasına dahil etti.