Captain Marvel Fragmanı Geldi! Peki İnternet Kırıldı Mı?

Salı günü Captain Marvel fragmanı ünlü sabah programı Good Morning America’da yayınlandı. Fragmanı buradan izleyebilir, devamında değerlendirmesini aşağıdan okuyabilirsiniz.


Carol Danvers

Carol Danvers, çizgi romanlara girişini 1968’te yapmış olsa da ana akımda öne çıkan bir karakter olmadı. Uzun yıllar boyunca Ms. Marvel kimliğiyle Mar-Vell’in yancılığını yapan Carol, 21. yüzyılda hak ettiği değere kavuşuyor. Brian Bendis’in modernize ettiği (!) Marvel evreninde önemli bir rol edinen Carol, önce Brian Reed’in yazdığı solo serisinde öne çıkıyor, ardından ustası Mar-Vell’in ölümü sonrasında Captain Marvel kimliğini üzerine alıyor ve başarılı yazar Kelly Sue DeConnick’in yazdığı Captain Marvel serisiyle adeta yeniden doğuyor.

DeConnick, karakteri Bendis önderliğindeki Marvel grubunun Carol’ı öne çıkarma çabasının ötesine taşıyarak karaktere kuvvetli bir alt metin ve motivasyon kazandırıyor. Fragmanın işlemekten uzak olduğu konu tam da bu. Fragmanı izlerken Carol’ın neden özel bir karakter olduğunu anlayamıyorsunuz. Çocukluğundan itibaren adım adım büyüme evrelerini göstermiş olsalar da babası ile olan ilişkisine dair herhangi bir şey, ustası Mar-Vell’i kendisine mentörlük yaparken göremiyoruz. Tüm bunların sonucunda Carol’ın sahip olduğu motivasyonun ne kadarı beyaz perdede işlenir, orasını göreceğiz. Şunu söyleyebilirim ki Carol Danvers, motivasyonu olmadan eksik bir karakter. Bu yüzden, Carol Danvers’ın bir pırlanta gibi özenle işlenmesi gerek.


New-articleBrie-Larson-jako-Kapitan-Marvel.-Pierwsze-zdjecia-z-najnowszej-produkcji-Marvel-Studios_article

Gördüğümüz Kadarıyla Brie Larson Nasıl Bir Captain Marvel ?

Brie Larson oyunculuğundan şüphe duymamanız gereken bir isim. Genç oyuncunun kariyeri Room (2015) ile yükselişe geçerken, aynı yıl Akademi Ödülleri’nde en iyi aktris ödülü başta olmak üzere seneyi pek çok ödülle kapattı. Kendisini oyunculuk anlamında iki dakika özelinde zaten değerlendiremeyiz ancak canlandırdığı karakter üzerinde gözüme bazı şeyler çarpmadı değil.


Carol, çizgi romanlarda asker kimliğinin de etkisiyle sert mizaclı bir karakter. Yaşadığı travmatik olayların bile üstesinden gelebiliyor oluşu, disiplini asla elden bırakmaması onda görmeye alışkın olduğumuz şeyler. Brie Larson fiziksel olarak bu ağırlığı taşısa da fragmanda gördüğümüz Carol olması gerektiğinden daha narin. Filmde bu algımızın büyük ölçüde bozulacağını düşünsem de fragmanın yarattığı algıya değinmek zorundayım.


Marvel Uyarlaması Olarak Captain Marvel Fragmanı


Hikayemiz, Kree-Skrull War’a belli yerlerde dokunacağını tahmin ettiğimiz yeni bir MCU kozmiği. MCU kanadının hala işleyebileceği çok fazla yaratıcı fikir var. Fragman bize hikaye anlamında büyük ipuçları vermese de Captain Marvel, yeni bir kapıyı aralayabilir.

Skrull’lara gelirsek, karakter tasarımları hem Jack Kirby’nin Skrull tasarımlarından hem de MCU panellerinde gösterilen konsept tasarımlardan çok uzak. Fragmanda Captain Marvel’in bir Skrull ninemize yumruğu yapıştırdığını da görüyoruz. Skrull istilası teyzelerimize kadar sıçradıysa MCU’nun sonraki fazında Skrull Invasion öyküsü Avengers filminin konusu olabilir.


DnZpV0OVAAAsk8p

Fragmanda sevdiğimiz MCU karakteri ile bir araya geliyoruz. Nick Fury ve Coulson genç ve karizmatik halleriyle karşımızda. Nick Fury’nin gözünü nasıl kaybettiği gibi MCU mitleri bu filme saklanmış gibi görünüyor. MCU’nun kendi içerisindeki organik evreni bu filmle de genişlemeye devam edecek.


Çizgi romanlarda Carol’ın sevdiğimiz Ms. Marvel kimliği ve kostümü bu filmde kendine yer bulamayacak gibi görünüyor. En fazla detay olarak karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Kree ordusunun kostümünü bu anlamda kullanırlarsa da şaşırmayız doğrusu. Fragmanda aynı zamanda Carol’ı ikonik maskesiyle de kısaca görüyoruz. Böyle detaylar bir çizgi roman okuyucusu için her zaman değerli ve filmle olan bağını destekleyen öğeler.


Karşımızda Brie Larson’ın karizmasıyla ışıldasa da özensiz düzenlenmiş, beklentilerimi karşılayamayan bir fragman var. Efektler Fury ve Coulson dışında yer yer rahatsız edici olsa da bu umursadığım son şey çünkü film vizyona girene kadar toparlanacaktır. Fragman özelinde, film klasik bir MCU filminden fazlasını vaat etmiyor ancak tek bir fragman ile yelkenleri suya indirmek doğru değil.


Carol Danvers, 8 Mart 2019’da Marvel Sinematik Evreni’ne giriş yapacak.

DnYRwfJXoAUcvFn