9 Panel #1: ‘Jack Kirby’

Çizgi roman sanatının en usta kalemlerinden çıkan en özel panellere yer vereceğimiz ‘9 Panel’ ilk sayısıyla başladı. Açılışı ise ‘Çizgi Romanların Kralı’ Jack Kirby ile yapmak istedik!


ÇİZGİ ROMANLARIN KRALI


Çizgi roman sanatına yeni hikaye anlatım teknikleri ve özgün panel kullanımlarının yanı sıra başta Captain America, Black Panther ve New Gods olmak üzere birçok karakter, grup ve en önemlisi fikir kazandırdı Jack Kirby.


Kirby’nin Marvel’da yapamadığı çizgi roman devriminin DC Comics üzerinden gerçekleştirdiği seri oldu 1971’de yayınlanan 11 sayılık ‘New Gods’. Sadece New Genesis ile Apokolips gibi çizgi roman tarihine birçok hikaye ile hizmet edecek dünyaları değil, aynı zamanda başta Orion ve Izaya olmak üzere ‘Çizgi Roman Tanrıları’nı da yarattı Jack Kirby’nin devrimi.


Birçok karakter ve mekanı Darkseid ile Orion üzerinden bir araya getiren New Gods’ın serinin kalanında olduğu gibi Kirby tarafından yazılıp çizilen, Vince Colletta tarafından renklendirilen son sayının son sayfasında amacından sapan Black Racer, Kalibak’ı yok ederek Orion’ı yeni bir dönemin başlangıcına taşıyor.

RCO030.jpg

Evet, dünya 1961’de Fantastic Four #1 yayınlandığından beri asla aynı olmadı. Marvel Comics’in maddi açıdan en sıkıntı çektiği dönemde Stan Lee & Jack Kirby ikilisinin son silahı olan Fantastic Four, ikiliye ve markaya korkunç bir şöhretin ve kariyerin önünü açmış oldu. Halen Marvel çizgi romanı okuyabiliyor, her yıl 3-4 tane Marvel Comics karakterlerinin baz alındığı filmler izliyorsak bu başlangıcın rolü çok büyük.

rco014_1468807234.jpg

Fantastic Four demişken, Jack ”King” Kirby ve Stan ”Man” Lee ortaklığının en dokunaklı anı bu olsa gerek. Çizgi roman tarihinin belki de en ikonik evliliği olan Reed Richards ve Susan Storm evliliğine Lee & Kirby ikilisi kendilerini de katıyor. Sinematik evrenlerde görmeye alıştığımız ‘cameo’ kültürünün çizgi roman sektöründe ilk örneklerinden birini bize sunuyor ikili.

rco024_1464519486.jpg

Avengers dediğimizde aklımıza ilk gelen paneller olan Avengers’ın kuruluşu ve ekibe daha sonra ilk katılan üyeler olan Hawkeye, Scarlet Witch ve Quicksilver’ın Captain America tarafından medyaya sunulması da Kirby’nin ellerinden çıkan ikonik bir panel.

rco029_1475776062.jpg

Işıklar İçinde Uyu Jack Kirby!